Projekt Erasmus+-Włochy

16996146_1471756346188664_2871208838673779205_n

W dniach 04.03 – 11.03.2017 młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy – Zdroju uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu we Włoszech w ramach programu Erasmus+. Szkoła realizuje projekt „Think Different, Do Together” ze szkołami z krajów: Francja (Amiens), Grecja (Plomari) i Włochy (San Marcello Pistoiese). 12 uczniów z klas 1-3 Liceum Ogólnokształcącego i Technikum miało okazję, w trakcie 7 dniowego wyjazdu, poznać kulturę, zwyczaje i codziennie życie swoich rówieśników z Włoch oraz wspólnie z wszystkimi partnerami zastanowić się nad „Miejscem kobiet w społeczeństwie”. Poniżej relacja z wizyty oczami uczestników:

Nasza podróż zaczęła się od przejazdu busem na lotnisko do Krakowa, gdzie podekscytowani czekaliśmy na wylot samolotu do Bolonii. Gdy udało nam się szczęśliwie wylądować, ruszyliśmy w bardzo oczekiwaną  trasę, na której pierwszym miejscem docelowym okazała się być  Florencja. Choć od czasu do czasu pogoda nie dopisywała, nic nie było w stanie odebrać prawdziwego uroku temu miejscu. Pobyt we Włoszech nie mógł obejść się bez zjedzenia prawdziwej włoskiej pizzy, a to co zobaczyliśmy  jest nie do opisania. Przepiękne budowle oraz wspaniała panorama Florencji odebrała nam mowę. Na sam koniec czekała nas wycieczka pociągiem z Florecji do Pizy, gdzie po zakwaterowaniu w hotelu i ruszyliśmy na wieczorny spacer. Największe wrażenie wywarła na nas Krzywa Wieża, którą mieliśmy w zasięgu ręki. Pierwszy dzień, choć pełen emocji i zmęczenia należał do najbardziej udanych dni spędzonych we Włoszech  (Kinga)

Drugiego dnia, wstaliśmy w okolicach godziny 8. Po śniadaniu mieliśmy możliwość uczestniczyć w Mszy Św. w języku włoskim. Po kościele poszliśmy na obiad, a gdy już zjedliśmy, wyruszyliśmy raz jeszcze pod krzywą wieżę w Pizie. Zrobiliśmy wiele zdjęć, a następnie wszyscy chętni wraz z nauczycielami wyszli na samą górę wieży. Po południu wyruszyliśmy w drogę do San Marcello gdzie mieliśmy się spotkać z włoskimi rodzinami. Gdy przybyliśmy we wskazane miejsce, którym był hotel w centrum miasteczka, musieliśmy chwile poczekać na pojawienie się pierwszych Włochów. Gdy wszyscy się zjawili, nasza grupa rozdzieliła się do przypisanych im rodzin i tak zakończył się nasz 2 dzień pobytu we Włoszech (Dominik)

Kolejny dzień był jednocześnie dniem integracji i pracy. Na początku oglądaliśmy budynki zespołu szkolno-przedszkolnego, potem braliśmy udział w grach integracyjnych, zjedliśmy wspólny obiad i uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych. Po południu pracowaliśmy w grupach nad kolejnym projektami i prezentowaliśmy przygotowane przez wszystkie kraje panele na temat miejsca kobiet w społeczeństwie. (Oliwia)

We wtorek kontynuowaliśmy pracę nad projektami wraz z rówieśnikami  z innych krajów, część  uczniów uczestniczyła w zajeciach integracyjnych na swieżym powietrzu.

Okolo godz 16:30 poszlismy odwiedzic kosciól w którym spoczywaja relikwie św. Celestyny patronki miasta San Marcello i uslyszelismy jej historie. Wieczorem razem poszlismy zjesc kolacje w jednej z restauracji w San Marcello. (Grzegorz)

W środę udaliśmy się do miasta Pistoia. Zwiedziliśmy kilka tutejszych kościołów oraz baptysterium San Giovanni In Corte. Następnie odwiedziliśmy urząd miasta, w którym rozmawialiśmy z wiceburmistrzem Pistoii, panią Danielą Belliti na temat roli kobiety w społeczeństwie. Udało nam się również zwiedzić lokalne muzeum. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z okazji Dnia Kobiet, w trakcie której odegrane zostały hymny narodowe wszystkich krajów biorących udział w projekcie, a wszystkie panie otrzymały od włoskich uczniów kwiaty –mimozy, które są tam nieodłącznym elementem tego święta (Bartek)

Na kolejną wycieczkę udaliśmy się do kurortu narciarskiego- Abetone. W miasteczku położonym na wysokości 1388m n p m wciąż panowała zimowa aura. Całą grupą wjechaliśmy kolejką gondolową na szczyt Monte Gomito (1892mnpm), z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Apenin. Po wykonaniu kilu wspólnych zdjęć udaliśmy się do restauracji, w której nasze koleżanki z Włoch zaprezentowały nam postaci kobiet, mających duży wkład we włoskie osiągnięcia olimpijskie. Wizyta w Abetone zakończyła się wspólnym spacerem, po którym udaliśmy się na kolejne zajęcia do szkoły w San Marcello Pistoiese. (Ewa)

Siódmego dnia naszej wyprawy tj.w piątek- rano wszystkie grupy kończyły montaż swoich  filmów oraz publikowały je na portalu Youtube. W południe przyszedł czas na lunch „Pizza for everyone!” w czasie którego mogliśmy spróbować tradycyjnych pizz, przekąsek oraz deseru panna cotta. Po południu odbyło się rozstrzygniecie konkursów na najlepszy film oraz logo projektu. Przyznano wyróżnienia w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepsi aktorzy, oryginalny pomysł, najlepsza realizacja, najlepsza muzyka i nagroda specjalna jury. Po wszystkim cała grupa Erasmus+ zebrała się przed szkołą do wspólnego zdjęcia oraz oficjalnego pożegnania. (Iga)

Wszyscy uczestnicy szkolnego Klubu Erasmus+ wrócili zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i wrażeń.. i już z niecierpliwością oczekują kolejnego międzynarodowego spotkania, które odbędzie się pod koniec kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w  Krynicy – Zdroju. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2016, grupa zaangażowanych uczniów liczy 14 osób, we wrześniu 2017 planowana jest dodatkowa rekrutacja do projektu spośród uczniów klas pierwszych.