„More Cultures-one European Identity” Polska,Turcja, Rumunia, Włochy, Grecja, Litwa

23517515_1834043149971098_4461835686388320820_n

W dniach 04.12 – 08.12.2017 nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy–Zdroju – Helena Bukowiec, Agnieszka Oleszycka, Aneta Gubała oraz Marcin Nowak uczestniczyli  w międzynarodowym spotkaniu w Targoviste w Rumunii w ramach programu Erasmus+ i projektu „More Cultures-one European Identity” („Wiele kultur – jedna europejska tożsamość”). Projekt ten szkoła realizuje wraz z partnerami z Rumunii , Grecji, Włoch, Turcji i Litwy.

Celem projektu jest promowanie uczenia się w ramach współpracy, myślenia krytycznego, rozwijania umiejętności społecznych, obywatelskich i międzykulturowych w celu zachowania i doceniania lokalnych i narodowych tradycji i zwyczajów na rzecz lepszej przyszłości i współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi oraz porównaniu różnych religii w celu zrozumienia tożsamości kulturowej jako elementu definiującego potrzebę każdego europejskiego obywatela.

Pierwsze dzień spotkania miał charakter integracyjny i szkoleniowy Po powitaniu uczestników przez dyrektora szkoły – prof.  dr Ilie Camelia , miały miejsce prezentacje partnerskich szkół , skupiające się na cechach systemu edukacyjnego w danym kraju i specyfice każdej szkoły.  Już od samego początku atmosfera była niezwykle przyjazna i twórcza. Po zwiedzeniu szkoły gospodarzy , odbyły się warsztaty , dotyczące niezwykle ważnej dla wszystkich delegacji kwestii przedwczesnego  kończenia nauki przez uczniów. Każda delegacja partnerska przedstawiła własną prezentację na temat skali problemu w danym kraju , przyczyn tego stanu rzeczy oraz stosowanych metod, mających na celu przeciwdziałanie problemowi.

Warsztaty były niewątpliwie bardzo istotnym elementem wzajemnego poznania się, ale też uświadomiły biorącym w nich udział, że bez względu na miejsce zamieszkania i system edukacyjny , problemy w szkolnictwie europejskim są bardzo podobne. Wszyscy uczestnicy  wyrazili przekonanie , że spotkania  na forum międzynarodowym są wielką szansą do zdobywania nowych doświadczeń, wsłuchiwania się w różne propozycje rozwiązań i stosowania ich we własnym środowisku.

Zwiedzania Bukaresztu, oddalonego od Targoviste około dwóch godzin jazdy autokarem. Centralnym punktem programu  był gmach parlamentu rumuńskiego, zwanego najdroższa zabawką rumuńskiego dyktatora – Ceausescu. Rumuński Pałac Parlamentu znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Większy od niego jest tylko Pentagon. Podczas ,kiedy w kraju brakowało środków spożywczych, energii i materiałów budowlanych, w Bukareszcie powstawała luksusowa, bardzo droga budowla – rumuński dyktator wydał na nią ponad 2 miliardy funtów.
Wysokie na kilkanaście metrów komnaty wykonane są z marmuru i drewna szlachetnego., a na pozłacanych sufitach wiszą ważące kilka ton, kryształowe żyrandole. Miejsce to wywołalo u zwiedzających wiele refleksji.

Jednym z istotnych tematów poruszanych podczas międzynarodowego spotkania w Rumunii były zajęcia pozaszkolne, zachęcające uczniów do kontynuowania nauki , pomagające zapobiegać rzucaniu przez młodzież szkoły. Problem ten zdominował spotkanie , które miało miejsce w środę, 6 grudnia. Nauczyciele, pracując w grupach, zastanawiali się nad najbardziej atrakcyjnymi propozycjami zajęć pozalekcyjnych oraz tworzyli portret nauczyciela – terapeuty, będącego atrakcyjnym mentorem, autorytetem dla młodzieży.

Teoretycznie rozważane kwestie znalazły swoje odzwierciedlenie w zajęciach praktycznych, które odbyły się w piątek, ostatnim dniu pobytu w Targoviste.  Nauczyciele odwiedzili Miejskie Centrum Kultury i uczestniczyli w zajęciach plastycznych oraz mieli okazję wysłuchać niezwykły koncert zespołu reprezentującego romską mniejszość narodową.

Pisząc o wizycie u rumuńskich partnerów , nie sposób pominąć wizyty w przepięknym, otoczonym szczytami Karpat  Południowych i olśniewającym gotycką , barokową i renesansową architekturą mieście Brasov oraz pobliskim średniowiecznym ,,zamku Drakuli ”  w Branie.

Międzynarodowe spotkanie w Targowiste zakończyło się uroczystą kolacją, podczas której podsumowane zostały efekty pobytu w Rumunii . Merytoryczny klimat spotkania przeplatał się z atmosferą serdeczności i przyjaźni a wśród żegnających się dominowało przekonanie, że wzbogacili się o wiele nowych, niezwykłych doświadczeń.

 

 

 

Międzynarodowe spotkanie w Avoli na Sycylii , w ramach programu Erasmus+

 

W dniach 03.02 – 07.02.2018 dyrektor  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w  Krynicy– Zdroju – Pani Janina Złotnicka oraz Pani Helena Bukowiec i Pani Agata Przystaś wraz z uczniami: Weroniką Drozd, Kamilą Pawlikowską, Vanessą Malczewską i Adrianem Padołem wzięli udział w  międzynarodowym spotkaniu w Avoli na Sycylii , w ramach programu Erasmus+ i projektu „More Cultures-one European Identity” („Wiele kultur – jedna europejska tożsamość”).

Pierwszy dzień miał charakter integracyjny .Rozpoczął się powitaniem  uczestników przez dyrektora szkoły – Pana Fabio Navanteri oraz zespół projektowy .Następnie odbyły się prezentacje sycylijskich pieśni i kostiumów ludowych .Po przerwie kawowej przedstawiciele poszczególnych delegacji: greckiej, rumuńskiej, tureckiej, litewskiej i polskiej  mieli okazję przedstawić swoje tańce narodowe oraz najważniejsze święta i uroczystości wpisane w tradycję każdego kraju.

Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Avoli  .Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę dawnych narzędzi wykorzystywanych do produkcji wina i uprawy migdałowców oraz przyjrzeć się pracy artystów wykonujących z kleju, wody i papieru olbrzymie figury związane z bardzo rozpowszechnionym na Sycylii kultem świętej Agaty .

W niedzielę odbyła się wycieczka do Syrakuz. Niewątpliwymi atrakcjami  były: wizyta w Neapolis , zwiedzanie Katakumb św. Jan oraz wejście do tzw. Ucha Dionizosa. Doskonale przygotowany przewodnik w bardzo sugestywny sposób przybliżał historię Syrakuz  a uczestnicy wycieczki doskonalili przy okazji swoje językowe umiejętności.

Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Ortigii – małej wyspy, która jest historycznym centrum miasta Syrakuzy . Ortigia jest niezwykle malowniczym miejscem, pełnym zabytków ,wiele mówiących o historii tego miejsca.

Poniedziałek był dniem warsztatów doskonalących praktyczne umiejętności zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Rozpoczął się od prezentacji Włochów dotyczących Avoli i Sycylii. Następnie odbyły się odrębne zajęcia dla uczniów (nauka śpiewu dwóch tradycyjnych sycylijskich piosenek) oraz dla nauczycieli (warsztaty dotyczące metod integracyjnego nauczania). Po południu uczniowie rozegrali  mecz koszykówki , który był doskonałym przykładem działania inkluzyjnego.

We wtorek z kolei uczestnicy projektu zwiedzali  Katanię. Pierwszym punktem była katedra św. Agaty. Zwiedzający mogli zobaczyć także procesję ku czci św. Agaty ( to dzień imienin świętej ). Olbrzymie figury, wykonane z papieru , kleju i wody, które mieli okazję widzieć w pracowni w Avoli, wiezione teraz na platformach, robiły niezwykłe wrażenie. W ceremonii brała udział ogromna rzesza wiernych i turystów. Podczas spaceru zabytkowymi i prześlicznymi uliczkami Katanii, zwiedzający raczyli się sycylijskimi słodyczami i specjałami.

Po południu odbyły się warsztaty Centrum Edukacyjnym ,,YEEP”. Centrum zajmuje się uczniami, którzy przedwcześnie porzucili szkołę. Warsztaty uświadomiły biorącym w nich udział, że bez względu na miejsce zamieszkania i system edukacyjny , problemy w szkolnictwie europejskim są bardzo podobne. Następnie uczniowie zajęli się wykonywaniem murali z ludowymi symbolami każdego kraju a nauczyciele wzięli udział w lekcji prowadzonej metodą TE.SO.RI. W ostatnim dniu odbyły się dwie praktyczne lekcje, w których wzięli udział uczniowie wszystkich delegacji. Lekcje poświęcone były przygotowaniu włoskiej pizzy oraz domowej produkcji mydła organicznego. W przerwie uczestnicy mogli spróbować upieczonej przez młodzież pizzy i innych przekąsek.

W tym dniu również odbyła się prezentacja maskotek, będących symbolem projektu, przygotowanych przez poszczególne delegacje. W wyniku głosowania to właśnie polska maskotka – Sześciornica- zdobyła pierwsze miejsce i została uznana za oficjalne logo projektu.

Międzynarodowe spotkanie w w  Avoli  zakończyło się uroczystą kolacją, podczas której podsumowane zostały efekty pobytu na Sycylii. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczestnicy projektu, włącznie z rodzinami, goszczącymi uczniów. Merytoryczny klimat spotkania przeplatał się z atmosferą zabawy, serdeczności i przyjaźni a wśród żegnających się dominowało przekonanie, że wzbogacili się o wiele nowych, niezwykłych doświadczeń.

Autor: Helena Bukowiec

 


REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „More Cultures- One European Identity” – „Wiele kultur-jedna europejska tożsamość”