Młodzież  ZSP Krynica chętnie oddaje krew – oddano ponad 11 lit. krwi.

20180411_090532-1024x677

W dniu 11 kwietnia 2018 roku młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy Zdroju po raz kolejny uczestniczyła w akcji poboru krwi – tym razem debiutowała w ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Młoda Krew Ratuje Życie”. Jest to już XV edycja Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych oraz Uczelni Wyższych. Głównymi celami konkursu jest zachęcenie uczniów i studentów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi oraz zebranie jak największej ilości krwi w danej placówce szkolnej.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży idea honorowego krwiodawstwa szerzona jest wśród lokalnych środowisk, co przekłada się na wzrost liczby osób, które chcą podzielić się tym bezcennym darem. Uczestnicy Turnieju przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa zdrowia i życia naszego społeczeństwa.

Do akcji zgłosiły się 33 osoby – w tym przykład dał nauczyciel prowadzący szkolny klub PCK Pan Rafał Bieniek. Po badaniach kwalifikacyjnych pozyskano krew od 25 osób, co stanowi łącznie 11,250 ml pełnej krwi. To wspaniały wynik potwierdzający, że na młodzieży można polegać.

Tak liczny odzew na akcje PCK to zasługa szkolnych kół krwiodawstwa i ich opiekunów. Chętnych nie brakowało. Wielu młodych krwiodawców, oddawało bezcenny płyn po raz pierwszy. Zgodnie twierdzili, że to tylko chwila stresu, a można komuś pomóc i uratować życie. Oddający pierwszy raz podkreślali, że zamierzają to robić regularnie – wspaniałe doświadczenie. Inni z kolei byli już bardziej doświadczonymi krwiodawcami, ponieważ pomimo młodego wieku oddawali już kilka razy.

Dziękujemy młodzieży oraz nauczycielom za liczne uczestnictwo w akcji!