GRECJA 24. 04. – 01. 05. 2018

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II wyjechali na kilkudniową wycieczkę do Grecji. Miejscem docelowym podróży była LEPTOKARIA – to typowe miasteczko greckie charakteryzujące się atmosferą wakacyjnego odpoczynku i letniej beztroski. Położone jest na RIWIERZE OLOMPIJSKIEJ – region Grecji rozciągający się na przestrzeni ok. 80 km od Salonik do północnej Tesalii. Osłonięty od kontynentalnych chłodów i wiatrów, kurort wyróżnia się ciepłym i suchym klimatem. Nazwa pochodzi od odbijającego się w falach Morza Egejskiego cienia pasma Olimpu.

Nocowaliśmy w HOTELU DAFNI Plus**** – nowoczesny hotel położony 100m od plaży, kategoria grecka „A”.

W czasie naszego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić kawałek Grecji:

METEORY - po grecku znaczy dokładnie ”zawieszone w powietrzu’’. W niezwykłej scenerii, na szczytach sterczących pionowo brył skalnych mieści się zespół 24 klasztorów zaliczanych do najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej przełomu XIV i XV wieku. Wznoszą się jak skalisty las na równinie Tesalskiej, blisko miasta Kalambaka.

SKIATOS – był to całodniowy rejs na Sporady Północne, zabawa na statku, plażowanie na jednej z najpiękniejszych plaż świata, połączone ze zwiedzaniem miasteczka Skiatos, gdzie odpoczywała księżna Dajana.

LITOCHORO z PARKIEM NARODOWYM OLIMPU - Dzięki tej wycieczce poznaliśmy religijne centrum starożytnej Grecji. Słynne pasmo górskie Olimp, z najwyższym szczytem w Grecji MITIKAS 2918 m. n.p.m, miasteczko LITOCHORO, następnie przespacerowaliśmy się pięknym kanionem rzeki ENIPEAS. Nazwa oznacza kamienne miejsce, miejsce skał. W okresie heroicznych walk wyzwoleńczych, w Litochoro mieściło się tureckie więzienie o ponurej sławie.

SALONIKI - miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji o nazwie Thessaloniki, liczy 385,4 tys. mieszkańców, a cały zespół urbanistyczny Salonik 1,084 mln mieszkańców. Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie nazywany współstolicą Grecji lub stolicą Macedonii (Macedonii Egejskiej). Miasto to centrum naukowo-akademickie, miejsce licznych kongresów i wystaw międzynarodowych, węzeł transbałkańskich autostrad.