Plan pracy Biblioteki Szkolnej i Czytelni Multimedialnej w roku szkolnym 2018/2019

Slajd1.JPG

Aktyw Biblioteczny

Katarzyna Grybel
Ewelina Biel
Aleksandra Oleszycka
Ewa Miazga
Kinga Wojciechowska
Wiola Wójcik

Warsztaty Biblioterapeutyczne:

Katarzyna Desaniuk
Felicja Popiół
Paulina Franczyk

PLAN  PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

I CZYTELNI  MULTIMEDIALNEJ

ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

JANA PAWŁA II

W KRYNICY-ZDROJU

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

ZADANIA OGÓLNE:

1. Przygotowanie proponowanych scenariuszy zajęć lekcji wychowawczych.
  2. Zwrócenie szczególnej uwagi na czytelnictwo zwłaszcza w klasach I i II.

Wraz z Aktywem Bibliotecznym Promowanie Czytelnictwa:

– Zaznaczenie na szkole Miesiąca Bibliotek  Szkolnych w postaci plakatów, dekoracji gablot przy gabinetach dyrekcji, na głównym holu, gablotach bibliotecznych.

1. Włączenie się Aktywu Bibliotecznego i chętnej młodzieży w akcje organizowane przez Bibliotekę Publiczną, rozwieszanie plakatów oraz zachęcanie młodzieży do wzięcia udziałuw imprezach  organizowanych przez Bibliotekę Publiczną.
  2. Spotkania z kółkiem bibliotecznym – omawianie wspólnych akcji przeprowadzanych na terenie szkoły jak i poza szkołą. Pomoc aktywu w dekoracjach szkolnych.
  1. Udostępnianie zbiorów w wypożyczalni i czytelni multimedialnej.
  2. Indywidualne porady w doborze ciekawej pozycji książkowej.
  3. Praca z aktywem bibliotecznym odnośnie planów działań Biblioteki Szkolnej na rok 2018/2019.
  4. Zachęcanie uczniów klas pierwszym do korzystania z biblioteki szkolnej.
  5. Wyłonienie spośród pierwszoklasistów talentów plastycznych i poetyckich do rozwijania ich umiejętności poprzez liczne konkursy. Nabór uczniów z klas pierwszych do Aktywu Bibliotecznego.
  6. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji w Czytelni Multimedialnej.
  7. Kształtowanie zainteresowań czytelniczych.
  8. Zaznaczanie w szkole ważnych dni z kalendarza szkolnego.
  9. Informowanie nauczycieli i wychowawców na podstawie prowadzonej obserwacji pedagogicznej o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach (zwrócenie szczególnej uwagi na klasy I).
  10. Tworzenie zestawień w programie Mol 2000+ dotyczących nowości czytelniczych.
  11. Na bieżąco w każdym miesiącu aktualizowanie strony internetowej biblioteki szkolnej na facebooku .
  12. Prowadzenie Kroniki Szkoły i Kroniki Jana Pawła II.
  13. Prowadzenie strony Biblioteki Szkolnej na Facebooku.
  14. Zmiana wystaw w gablotach zgodnie z kalendarzem szczegółowym i dodatkowych ważnych dni.
  15. Uwzględnianie propozycji uczniów: „Co warto przeczytać?”(ankieta- strona internetowa), a także pomysłów dotyczących Centrum Multimedialnego (ankieta- strona internetowa). W szczególności wśród klas I.
  16. Klasy I na spotkaniu w Czytelni Multimedialnej wypełnią ankiety dotyczące biblioteki szkolnej i czytelni multimedialnej w ramach organizacji zajęć.
  17. Doskonalenia własnego warsztatu pracy.
  18. Ogłoszenie warsztatów biblioterapeutycznych indywidualnych w kontakcie z Panią Pedagog.
  19. Warsztaty biblioterapeutyczne (bajkoterapia) w Przedszkolu Piątka- prowadzone przez Aktyw Biblioteczny.
  20. Gazetka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości- na głównym holu szkoły.
  21. Wyjazd z Aktywem Bibliotecznym oraz chętną młodzieżą na Targi Książki do Krakowa.